Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır ?

https://iqmakademi.com.tr

Öncelikle, bireyin yeterlilik belgesi alacağı kurumu detaylı bir şekilde araştırması gerekmektedir. Belge almak istenen mesleğin, ulusal yeterliliğinin bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda en önemlisi belge alınacak kurumun Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşu olması gerekmektedir.


Öncelikle, bireyin yeterlilik belgesi alacağı kurumu detaylı bir şekilde araştırması gerekmektedir. Belge almak istenen mesleğin, ulusal yeterliliğinin bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda en önemlisi belge alınacak kurumun Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşu olması gerekmektedir. İşçiler, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan bu kuruluşları, Mesleki Yeterlilik Kurumu İnternet sitesi üzerinde, yetkilendirilmiş kuruluşlar modülünden arama yaparak bulabilirler.

Uygun kuruluş bulunduktan sonra ise, işçi bu kuruma yeterlilik belgesi edinmek için başvuruda bulunmalıdır. Başvurusu onaylandıktan sonra işçi belli bir eğitimden geçer, sınavlara alınır ve en sonunda değerlendirmesi yapılmaktadır. Daha sonra eğitimini uygun ve başarılı bir şekilde tamamlayan işçilere yeterlilik belgesi verilir. Bu belgeden hariç bir de Europass Sertifika Eki bulunmaktadır. Europass Sertifika Eki; Mesleki eğitim ve öğretim sertifikasıdır. Yeterlilik belgesine sahip olanlara verilmektedir.

AB ülkeleri ve Europass’ı tanıyan ülkelerde kullanılmaktadır. Yeterlilik belgesine ilişkin detaylı bilgiler yer almaktadır. Ülke dışındaki işverenler için çok daha kolay anlaşılmasını sağlar. Yeterlilik belgesinde bulunan yeterlilik kurumlarına ilişkin, ortak öğrenme çıktılarını içeren bir belgedir. Yeterlilik belgesi sahipleri bu belgeye İnternet üzerinden ücretsiz ulaşabilir. Bu belge uluslararası kanunlara göre düzenlenmiştir. Son olarak bu belge kişiye özel düzenlenmemektedir.