Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Telefon mülakatı yaparken dikkat etmeniz gerekenler

https://iqmakademi.com.tr

Telefon mülakatı yaparken dikkat etmeniz gerekenler


Yaşadığımız salgın krizi, iş ve özel hayatımızın her anını etkiledi. Sosyal hayatımız yavaşladı, işlerimizi artık bir şekilde uzaktan yürütmeye başladık. Peki, bu dönemde uzaktan iş görüşmesi yapmaya çalışırken nelere dikkat etmek gerekiyor? İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanı Esra Kemer, yazımızda anlattı. 

İş hayatına baktığımızda şirket yönetimleri ve insan kaynakları departmanları kısmi de olsa uzaktan çalışma modelini hızlı bir şekilde hayata geçirmeye başladı. Uzaktan çalışabilecekler gerekli ekipman ve sistem gereksinimlerini sağlayarak evden çalışıyorlar, toplantılarını çeşitli dijital platformlardan gerçekleştiriyorlar.

Gündem sağlık açısından tehlikeli olunca, insan kaynakları profesyonellerinin hem çalışanları hem de adayları açısından daha hassas olması gerekiyor. Şu dönemde online mülakatlar daha çok gündeme geldi ve kullanılmaya başlandı. Bence ilerleyen dönemlerde de kullanılmaya devam edilmeli.

Bu noktada telefon görüşmeleri son derece değerlidir, çünkü işe alım sürecini hızlandırır ve zaman kaybını en aza indirir. Ayrıca işveren açısından maliyeti düşük bir yöntemdir. İşte bu yüzden yüz yüze mülakatlar öncesinde adayınızın aradığınız niteliklerde olup olmadığını öğrenmeniz için telefon görüşmelerinden faydalanmanız yararlı olacaktır. Elbette, telefon mülakatlarının da bazı dezavantajları yok değil. Bağlantı sorunları, mimik ve jestlerden destek alınamaması vb. sorunlar olabilse de bunların hiçbiri telafi edilemeyecek şeyler değil.

Telefon mülakatları bire bir görüşmeden daha az resmi olabilir. Tabii ki bu hazırlanmanıza gerek olmadığı anlamına gelmez. Mülakatı yapılandırmak için görüşme yapacağınız pozisyonun gerekliliklerini iyi belirlemeniz ve sorularınızı hazırlamanız gerekir. Mülakat çift taraflıdır ve sizin adayı beğenmeniz kadar adayın da sizi beğenmesi gerekir. Telefon görüşmelerini yapmadan önce, adaylarınızla ilgili CV, ön yazı inceleme gibi detaylı bir araştırma yapmanızda fayda var. Yapacağınız araştırma, adaya soracağınız soruları yapılandırmaya yardımcı olacağı gibi anlatmak istedikleriyle ilgilendiğinizi de gösterecektir.

Mülakatınızın hangi şekilde olacağına karar verin

Sürpriz telefon mülakatı

Adaylarınızı hazırlıksız yakaladığınızda; kişiliklerini, tecrübelerini, becerilerini, iletişimini ve ilgilerini daha doğal bir şekilde öğrenebilmeniz gerekir. Peş peşe bir sürü soru sormayın, düşünmeleri için zaman tanıyın ve gerekirse sorunuzu yineleyin. Bu sayede adayınız, kendini huzursuz ve aniden yakalandığı için şanssız hissetmez. Adayınızla sohbet edercesine mülakatı yönetin.