Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Vergi bildirim süreçleri ertelendi

https://iqmakademi.com.tr

Vergi bildirim süreçleri ertelendi


Gelir İdaresi Başkanlığı, koronavirüs nedeniyle alınan tedbirlerden etkilenen yaklaşık 1.9 milyon vergi mükellefi için vergi bildirim süreçlerini erteledi. 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı tebliğe göre, belirli sektörlerdeki mükelleflerin vergi bildirim süreçleri ileri bir tarihe ertelendi. Yapılan açıklamada; “Mükelleflerin nisan, mayıs ile haziran aylarında vermeleri gereken muhtasar ve katma değer vergisi beyannamelerinin verilme süresi 27 Temmuz 2020 günü sonuna kadar uzatıldı. Söz konusu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri ise altışar ay uzatıldı. Ödemelerin ekim, kasım ve aralık ayının son haftası içinde yapılabilmesi planlanıyor” denildi.

Kimler yararlanabilecek?

Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunan, salgından doğrudan etkilenen ya da alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen iş yerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükelleflerin 1 Nisan-30 Haziran 2020 tarihlerinde mücbir sebep halinde olduğu kabul edildi.

Salgından doğrudan etkilenen; alışveriş merkezi, perakende, sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, demir/çelik ve metal sanayi, madencilik/taş ocakçılığı, inşaat hizmetleri, endüstriyel mutfak imalatı, otomotiv sanayi, araç kiralama, depolama faaliyetleri, ulaşım, sanatsal hizmetler, matbaacılık, yayımcılık, konaklama faaliyetleri, lokanta, tekstil ve konfeksiyon imalatı, etkinlik ve organizasyon hizmetleri vb. sektörlerde faaliyette bulunanlar, mücbir sebep hükümlerinden yararlanacak.

Kaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı